Slovenská Beánia farmaceutov

Víte co je Beánia? Já to nevěděla, dokud jsem na jednu nedostala pozvánku. A tak jsem byla nucena nechat si slovo Beánie vyhledat googlem. Dle Wikipedie je Beánie studentská slavnost, na které starší studenti přijímají nově zapsané studenty mezi sebe. Zvyk pochází už ze středověku a jako je imatrikulace přijímání nových studentů učiteli, beánie je přijímání nových studentů starými. To je možná jeden z důvodů, proč beánie z pravidla nebývají organizovány fakultou nýbrž samotnými studenty.

Byla jsem pozvána na „Beánii farmaceutov“ z farmaceutické fakulty Univerzity Komenského v Bratislavě. Tato akce je každoročně organizována našimi přáteli ze Slovenského spolku studentů farmacie. Farmaceutická beánie si v Bratislavě, jako jedna z mála v současné době, drží vysokou společenskou úroveň a tak mezi samozřejmosti patří i společenské oblečení účastníků. Letošní akce byla ale trochu jiná. Konala se v prostorách původně industriální budovy, nyní velmi zajímavého metropolitního klubu LOFT! a nesla se v duchu rock’n’rollu. Hned při příchodu na akci nás vítaly zvuky cimbálovky, která hrála slovenské i české lidové písně. Následovaly úvodní proslovy, klasické předtančení jako známe z plesů a pak už se opět za zvuků cimbálové muziky servírovala večeře. Ano večeře! Součástí vstupenky byla i tříchodová večeře a účastníci si mohli vybrat z několika hlavních jídel. Poté nastoupily na podium rock’n’rollové kapely a taneční parket se během minuty zaplnil. Rock’n’rollovou smršť o půlnoci přerušilo losování tomboly a společný slavnostní přípitek páťáků a prváků. Ještě než všichni zúčastnění stačili nabrat síly, na scéně byla druhá kapela, opět hrající dynamický rock’n’roll a pokračovalo se až do brzkých ranních hodin.

Možná to bylo tím, že jsem předtím slovo beánie ani neznala, takže jsem do Bratislavy odjížděla bez jakékoliv představy, co bude následovat. Každopádně zpět do Hradce jsem si přivezla nejen plno puchýřů a otlaků z protančené noci, ale hlavně plno zážitků s novými přáteli, které jak doufám potkám opět příští rok, kdy si Beánii rozhodně nenechám ujít. A to samé doporučuji i Vám!

 

DSC 0108-69