EPSA Summer University 2015 - Lisbon Seashore

Portské víno, korkové duby a zámořské plavby… Toto vše jednoznačně patří k Portugalsku. A právě v Lisabonu, hlavním městě této malebné země, se v období 20. -26. července 2015 konal sedmnáctý ročník EPSA Summer University. Sešlo se zde více jak 140 studentů farmacie z celé Evropy. Z České republiky se zúčastnilo 10 studentů, a právě polovina z nich zastupovala farmacii v Hradci Králové.

Od samého začátku byl program Summer University pořádně nabitý. První večer nás čekala prohlídka Lisabonského muzea farmacie, kde následně probíhal i Opening Ceremony. Celý večer byl zakončený hudbou a tancem (nezapomeňme na oblíbené Muevelo) na venkovní terase s vyhlídkou na noční Lisabon.

Kromě kulturního vyžití nedílnou součást Summer University tvořily i traningy a workshopy. Téma pro letošní ročník znělo „Europe as a playground in professional mobility.“ Během dopoledne probíhaly workshopy s odborníky z různých oblastí (např. Hospital Pharmacy, Pharmaceutical Industry…) nebo softskillové trainingy (např. Public speaking, Project management…) s EPSA lektory z řad studentů. Ve čtvrtek jsme se pak zúčastnili Public Health Campaign. Ta probíhala v nedalekém Estorilu přímo u pláže. Zde jsme se zapojili do měření krevního tlaku nebo glukosy v krvi. Připravená byla rovněž i lekce zumby, do níž se kromě nás a místních obyvatel zapojil i robot - maskot celé akce.

Jak z názvu Summer University vyplývá, důležitým bodem programu bylo i načerpání letní nálady na pláži u moře. A k tomuto relaxu nechyběl ani kopec zmrzliny. Prostě správné letní prázdniny!

Nebyli bychom správní cestovatelé, pokud bychom nepoznali okolí. Hned několikrát jsme se tedy vydali za místními památkami. Nejdříve do Lisabonu, kde jsme viděli místo, odkud vyplouvali slavní mořeplavci, hlavní náměstí Praça do Comércio a mnoho dalších. Dokonce jsme mohli ochutnat nápoj Aginjinha, jejíž pití patří k rituálům každého farmáckého prváka (a nejen jeho). Tak ani my jsme neodolali tomuto farmaceutickému likéru.

Lisabon jsme navštívili v průběhu týdne ještě jednou. Tentokrát čtvrt Belém. Ta je vyhlášená nejen díky vynikajícím Pasteis de Nata (místní dortíky, na kterých jsme si pochutnávali), ale hlavně díky Klášteru sv. Jeronýma, Belémské věži a památníku objevitelů. Z jeho vrcholu jsme si užívali nádherný výhled na Ponte de 25. Abril (Most 25. dubna) podobající se světoznámémuGolden Gate v San Franciscu.

Během našeho poznávání krás Portugalska jsme se podívali též do Sintry. Zde se nachází Maurský hrad, nádherné parky a především několik paláců z různých slohových období. Připadali jsme si zde doslova jako v pohádce.

Poznali jsme i portugalskou farmaceutickou fakultu. Zde se konala Portuguese night. Všichni účastníci byli převlečeni do barev portugalské vlajky a večer bylo pro nás připravené vystoupení studentské kapely Tunas. Hudba byla ještě umocněna i zpěvem a tancem.

Velmi očekávaná byla International Night, kde každá země nabídla své největší lahůdky a nápoje. I česká delegace nabízela naše bohatství…

V pátek večer se pak konala Gala Night. V nádherném prostředí s výhledem na moře jsme slavnostně zakončili celý program. Veliký potlesk patřil hlavně organizátorům, kteří tento skvělý týden úžasně zorganizovali. Po slavnostní večeři se tančilo, sangrie tekla proudem a vychutnávali jsme si toto prostředí plnými doušky.

Summer University pro mě znamenala nádherný týden prožitý na maximum. Jednalo se o mou první zahraniční farmaceutickou akci. Zpočátku jsem se obávala angličtiny, ale jakmile jsem dorazila na místo a poznala tolik skvělých lidí, jazykové zábrany byly tatam.

Skvělé kamarády, poznání nových míst, jazykové zlepšení a především nezapomenutelné zážitky…. To vše mi přinesla EPSA Summer University 2015!