EPSA Annual Congress 2015

EPSA Annual Congress 2015 ve francouzském Toulouse pro mě znamenal prožití jedněch z nejlepších dní v mém životě se skvělými lidmi na skvělém místě. Pro ty z vás, kteří netuší, o čem je řeč, ve stručnosti vysvětlím, co je EPSA a o čem vás to tady vlastně zpravuji.

EPSA neboli European Pharmaceutical Students‘ Association je evropská organizace sdružující studenty z více než 30 zemí Evropy s 41 členskými asociacemi. Mimo jiné pořádá dva kongresy – Autumn Assembly, který se konal loni na přelomu října a listopadu u nás v Hradci Králové, a také právě již zmiňovaný Annual Congress – výroční kongres, který je důležitý zejména tím, že se v jeho průběhu volí vedení EPSA pro následující akademický rok.

Ale dost obecných informací. Kongres se oficiálně konal ve dnech 13.4.-19.4.2015 na jihu Francie ve čtvrtém největším francouzském městě Toulouse, které je rozmanité jak architektonicky, tak etnicky. Teploty stoupaly i k třiceti stupňům, což naše velmi početná česká delegace o 23 členech více než uvítala po chladných měsících v Česku – jenže jsme si zapomněli přivézt opalovací krém!

P1100476

Část z nás přiletěla už v pátek 10.4. na Pre-Congress Tour. Po celý víkend se o nás staral sám chairperson Olivier, což pro nás byla vážená pocta. Francouzi nás nejprve v sobotu zavezli do nádherného středověkého městečka Carcassone, kde jsme strávili den poflakováním se po hradbách a popíjením vínka v krásným zahradách hradu, večer následoval společenský program ve francouzsko-španělském baru, kde nám byla poprvé ukázána jižanská nátura Toulousanů.

IMG 0887IMG 0890

Další den jsme vyjeli na vinice Gaillac, kde nás čekala prohlídka vinic s povinnou degustací vína.

IMG 0937IMG 0946

Po vydařeném PCT byl v pondělí kongres zahájen na Opening Ceremony a následující dny již probíhala symposia (přednášky), workshopy, soft skillové semináře, Public Health Campaign o rakovině prsu v toulouských ulicích a poprvé také Veletrh pracovního uplatnění. Vše se neslo v duchu tématu tohoto kongresu – Pharmacist in the 21th century, probíraly se současné problémy evropských farmaceutů, rozvíjely se znalosti a osobní dovednosti jako komunikace, schopnost motivovat sebe a ostatní, time management, project management, jak správně tweetovat, vztah farmacie a ekologie, současný stav farmacie… a spousta a spousta dalšího. Na letošním Science Day (obdoba naší Studentské vědecké konference) se rozhodli výsledky svého výzkumu prezentovat dva naši kamarádi – Štefan Moravčík a Lucie Svobodová, která dokonce vyhrála soutěž o nejlepší vědecký poster!

10431702 826494194100578 5591391933766992031 n

Po každodenním a celodenním edukačním programu se samozřejmě konal i nějaký ten sociální program. Po Opening Ceremony jste mohli na facebooku zaregistrovat, že česká delegace vyrazila na tematickou party Superheroes on vacation převlečená za Power Rangers. Středeční večer jsme si mohli zajezdit na mechanickém býkovi na Feria party. Feria je v jižní Francii obdobou španělské koridy. Konečně ve čtvrtek přišla na řadu International night, kde jednotlivé delegace představily svoje tradiční produkty. Určitě pochopíte, proč náš stůl byl mezi delegacemi velmi oblíbený. :)

11149333 10204369967277497 1940436042207140516 n

V pátek následovala nejprve odpolední plavba lodí po Garonně a večer se nesl ve stylu French night, kdy jsme měli možnost ochutnat francouzské speciality – šneky a žabí stehýnka, kterých se někteří lidi odmítali dotknout. A celý celičký kongres byl zakončen Gala Night, kdy jsme se vyšňořili, abychom se rozloučili s kongresem, s Francií, s EPSA týmem, s ostatními delegacemi. Je smutné, že ačkoli jsme byli v Toulouse 10 dní, uběhlo to rychlostí blesku a my se v české realitě dostali až po uši do Post Congress depression, která nějak ne a ne skončit.

IMG 0307

Jako nováček jsem byla z kongresu nadšená. Vždy mě zajímalo zahraničí, miluji angličtinu, takže nevázaná konverzace s lidmi z jiných zemí Evropy ve mně zanechala super pocity. Přijela jsem z Francie o něco chytřejší, světa znalejší, s kontakty ze zahraničí, s novými přáteli, úžasnými zážitky, vzpomínkami, které mi vydrží celý život. Vyjet na kongres můžu každému jen a jen doporučit. Neseďte jen a pouze na zadku nad učením. Život je o přidané hodnotě, kterou mi kongres zase navýšil. Proto neváhejte, přihlaste se na Summer University, další kongresy, které se uskuteční na Maltě a ve Finsku, nebudete toho litovat. Budete naopak do konce života litovat toho, že jste nevystoupili z řady a neudělali něco pro sebe.

Na závěr vám chci předat zprávu, která mi utkvěla v mysli z jednoho workshopu od bývalého prezidenta EPSA a kterou se teď řídím ve svém rozhodování nejen o příštím roce – „Don’t be a no person, be a yes person and just f*****g do it!“