Den Zentivy 13.3.2014

Minulý čtvrtek 13. března nastala jako každý rok jedna z bezesporu nejzajímavějších událostí a zároveň největší gastronomický svátek naší školy – Den Zentivy. Mnohým se pod tímto dnem vybaví zejména poslední část programu, kterou je raut, či příhodněji krmení dravé zvěře - jak odevzdaně poznamenal jeden z členů cateringové společnosti. Když se ho totiž prezident spolku ptal, zda by mohl něčím přispět k hladší distribuci pokrmů, dostalo se mu jednoduché odpovědi – „ Chce to klec“. Nebudu se zde rozepisovat o kráse a lahodnosti zákusků, salátů a salámů, polévek, o víně ani nemluvě, jelikož kdo neochutnal, neuvěří. Já však věřím, že studenti nenechali své dojmy pouze u dezertních talířků a ocenili především intelektuální část programu.

 

Zentiva - Hradec Kralove - 106

 

Úvodem představil PharmDr. Miroslav Janoušek posluchačům činnost společnosti SANOFI  a její vztah k Zentivě jakožto k dceřiné společnosti. Mnozí si tedy ujasnili rozdíl mezi těmito značkami a mohli se přesvědčit, že SANOFI není rozhodně žádným drobečkem v moři farmaceutických společností, a její výroba generických léčiv zajišťována právě Zentivou patří k největším světovým produkcím.

 

 

Zentiva - Hradec Kralove - 72

 

 

Dále se ujal slova Mgr. Lukáš Pachman a ve své krátké prezentaci na téma Farmakovigilance zdůraznil význam studií nežádoucích účinků, a nejednoho studenta určitě navnadil (mě tedy ano), aby se v budoucnu vydal ve své vědecké kariéře právě tímto směrem. Jednou z vizí společnosti Zentiva je poskytování pracovních příležitostí absolventům naší školy, aby zde mohli uplatnit svůj talent a stát se tak součástí profesionálního týmu.

 

 

Zentiva - Hradec Kralove - 77

 

Tím hlavním bodem letošního Dne Zentivy bylo vystoupení docenta Jiřího Dolejšího s názvem Nejen o Higgsově bosonu. V životě bych neřekla, jak skvěle se budu bavit na přednášce na téma, které ani nevím, co znamená. Znělo to pro mě, jako by to bylo něco z vesmíru a to se ukázalo jako celkem správný úsudek. Již úvodním slidem nás pan docent všechny odzbrojil otázkou „Proč to vlastně děláme?“ s následujícími možnostmi jako „pro prachy či pro slávu“. Svoji přednášku o (troufám si říct pro celou akademickou obec) těžkém tématu vedl s lehkostí a hlavně – s humorem. Na začátek nám připomenul historii a zákonitosti atomové fyziky a pak už nás bez okolků zavedl pod povrch švýcarských luk a polí – do nitra urychlovače částic CERN. Pan docent od začátku volil zábavnou a laickou formu vysvětlování a obhajování své práce, což mu vyneslo bezpočet dotazů od studentů i profesorů. Například na otázku, jak si představit vznik nové částice ze srážky dvou rozdílných bylo odpovězeno radou: „ Představte si srážku dvou oktávií a jako její výsledek BMW řady 5“. A podobných trefných přirovnání zaznělo ještě více. Dále se pan doc. Dolejší rozpovídal obecně o práci vědce v CERNu a jejím přínosu pro svět.

 

Zentiva - Hradec Kralove - 139

 

Na závěr už humoru lehce ubylo, a to když si pan docent postěžoval, že i před takovými lidmi, jako je současný představitel naší země, musí obhajovat důležitost a nutnost finanční podpory pro účast českých vědců a studentů na mezinárodních projektech.

I tak si ale myslím, že drtivá většina posluchačů odcházela nejen zaujata přednášeným tématem, které zdaleka nebylo jen o částicích, ale hlavně s úsměvem na rtech (a evidentně prázdnými žaludky).